آزمايش كيفيت پوشش لوله هاي مدفون در خاك در موقع تحويل گرفتن لوله از پيمانكار
آزمايش كيفيت پوشش لوله هاي مدفون در خاك در موقع تحويل گرفتن لوله از پيمانكار
می 23, 2020
استفاده از عايق هاي حرارتی
استفاده از عايق هاي حرارتی (بخش 1)
می 31, 2020

عایق کاری گرم (بخش 3)

عایق کاری گرم

عایق کاری گرم

 تعمير پوشش لوله

عيوبي كه در اثر آزمايش لوله مشخص مي شوند آن قسمت از پوشش لوله بايستي تعمير شود . نحوه تعمير آنها به شرح زير مي باشد :

 • عيوب پوشش لوله ممكن است قابل رويت نبوده ولي دستگاه منفذ ياب وجود عيب را مشخص نمايد . در اين گونه موارد با افزدون يك لايه قير و نوار داخلي و خارجي پوشش لوله به طور محيطي مرمت ميگردد .
 • عيوب پوشش لوله كه قابل رويت باشد ( لپيدكي ـ كنده شدن ) بسته به وسعت آن يا نظر ناظر به يكي از دو روش زير تعمير مي گردد .

تعمير موضعي

كه با برداشتن قسمت معيوب از تمام محيط لوله و پخ زدن لبه هاي آن با كاردك و پوشاندن آن قسمت به علاوه 10 سانتي متر از هر طرف با اندود پرايمر و يك و يك لايه قير و نوار داخلي و خارجي انجام مي گيردد .

عایق کاری گرم

عايق كاري گرم در كارگاه ( YARD COAT & WRAP )

عمليات عايق كاري گرم در كارگاه سر پوشيده و بر روي هر شاخه از لوله ا نجام مي شود . لازم است پانزده سانتي متر از هر سر شاخه لوله جهت عمليات جوشكاري عايق كاري نگردد .

دستگاه هاي مورد نياز اين نوع عايق كاري به شرح ذيل مي باشد :

 • دستگاه تميز كننده و پرايمر زني ثابت
 • دستگاه گردا ننده و جلو برنده لوله
 • دستگاه قير پاشي و نوار پيچي ثابت
 • وسايل و لوازم آزمايش پوشش نوار
 • ماشين آلات ، وسايل و ابزار مخصوص جا به جائي و حمل و نقل لوله هاي عايق كاري شده .

مشخصات مخزن مخصوص قير ، شرايط و روش عايق كاري يك لايه و دو لايه ، آزمايشات پوشش لوله و نحوه تعمير نقاط معيوب عيناً مشابه مشخصات مشروحه در بخش عايقكاري گرم بر روي كانال بوده و مسائلي كه بايد صرفاً در مورد عايق كاري گرم در كارگاه رعايت شود به شرح زير مي باشد :

الف ـ قبل از انجام عايق كاري بايستي از فاسد شدن پرايمري كه به لوله ها اندود شده است اطمينان حاصل نمود ، عمر مفيد اين پرايمرها عملاً حدود چهار هفته است اما به هر حال انجام آزمايش جهت حصول اطمينان ضروري است ، اين آزمايش شامل تراشيدن مقداري پرايمر از لوله بر روي يك صفحه كاغذ است كه چنانچه بتوان پرايمر تراشيده را به صورت گلوله در آورد نشانه فاسد نشدن آن محسوب مي گردد .

ب ـ بلافاصله و در حين عمليات عايق كاري و قبل از جا به جائي آن بايد سطح لوله پوشش شده با پاشيدن محلولي با تركيب زير سرد شود

 • 100 ليتر
 •  30 كيلوگرم آهك زنده
 •  2 ليتر روغن بزرگ
 •  2 كيلوگرم نمك طعام

نگهداري و حمل و نقل لوله هاي پوشش دار

لوله هاي پوشش شده نبايد مدت زيادي در زير تابش خورشيد نگهداري شود. در صورت چيدن لوله ها مستقيماً با يكديگر تماس نداشته باشند . ارتفاع لوله هاي چيده شده بايد به حدي باشد تا وزن لوله ها باعث فشرده شدن پوشش قيري و تغيير شكل آن نگردد . هنگام بالا بردن و حمل لوله ها بايد از تسمه هاي غير فلزي با عرض كافي استفاده شود .

عایق کاری گرم

عمليات عايقكاري سر بندها پس از جوشكاري لوله در كنار كانال

 • پس از جوشكاري لوله ، مي بايستي قطعات سر باره جوش كنده شود و پس از اين كه با ماشين شن ريزي ( SAND BLASTING MACHINE ) متحرك تميز و زنگ زدائي گرديده و گردگيري و پرايمر زده شده به وسيله نوار پلاستيكي مخصوص كه چسب آن از نوع قيري است عايقكاري گردد .
 • جهت ا نجام اين كار بايد حدود 15 سانتي متر نوار خارجي پوشش لوله در طرفين محل جوشكاري شده كاملاً كنده شود و سطح قير به سمت محل جوشكاري شده به وسيله كاردك شيب داده شود . در مرحله بعدي لازمست سطح قير و سطح لخت لوله و محل جوش به وسيله پرايمر مخصوص نوار پلاستيكي با برس آغشته گردد ، در اين مورد بايد كاملاً دقت نمود كه از پرايمر قير لوله اشتباهاً استفاده نشود.
 • پس از اين كه پرايمر زده شده نسبتاً خشك شد به طوري كه فقط اثر انگشت بر روي آن باقي بماند لازمست با نوار مخصوص فوق الذكر به وسيله دست عايقكاري گردد .
 • مقادير رويهم پيچي با رويهم افتادگي ( OVER LAP ) نوار بايستي برابر 50 درصد عرض نوار به كار رفته باشد .
 • محل زانوها ، انشعابات ، در پوشه هاي ته لوله و غيره نيز لازمست با روش مشروحه در فوق عايق كاري گردد .
 • پس از تكميل عايق كاري و قبل از خواباندن لوله در ترانشه لازمست يكبار ديگر با حضور ناظر ، آزمايش با دستگاه به عمل آيد . مقدار ولتاژ آزمايش 10 تا  15 كيلو ولت بايد انتخاب شود و HOLIDAY DETECTORمنفذيابدر صورت پيدا شدن نواقصي در پوشش لوله لازم است عمليات ترميم پوشش با استفاده از نوار مخصوص فوق الذكر و نقاط تعمير شده براي بار دوم با دستگاه SERV Y/WRAPكه لايه حسب آن از نوع قيري است انجام شود منفذياب آزمايش گردد .

 

برای مطالعه بخش اول مقاله عایق کاری گرم روی اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه بخش دوم مقاله عایق کاری گرم روی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس - بخش فروش