عایق کاری سرد
عایق کاری سرد (بخش 2)
آوریل 9, 2020
عايق كاري گرم
عايق كاري گرم (بخش2)
آوریل 17, 2020

عايق كاری گرم (بخش 1)

عايق كاري گرم

عايق كاری گرم

به طور كلي در پروژه هاي خطوط لوله انتقال عايق كاري گرم بايستي به طريقه روي كانال ( OVER THE DITCH COATING ) انجام شود مگر در مواردي از پروژه ها و يا قسمت هاي خاصي از يك پروژه كه عايق كاري گرم ضرورتاً به طريقه كارگاهي( YARD COATING) پيش بيني شده باشد كه در اين صورت مراتب در شرايط خصوصي و شرح مختصر كار پيمان ذكر خواهد گرديد .

عايق كاري گرم بر روي كانال ( OVER THE DITCH COATING )

وسايل مورد نياز اين نوع عايق كاري به شرح زير مي باشد :

 • دستگاه تميز كاري و پرايمر زني متحرك
 • دستگاه قير پاشي و نوار پيچي متحرك
 • مخزن مخصوص قير كه بايد مجهز به حرارت سنج مناسب براي كنترل درجه حرارت ، بهم زن مكانيكي و توري مخصوص در محل خروجي مخزن جهت صاف كردن قير مذاب بوده و ترجيحاً داراي ترموستات باشد تا بتواند با كم و زياد نمودن سوخت درجه حرارت را ثابت نگهدارد .
 • وسايل نگهدارنده و بالابرنده دستگاه هاي عايق كاري لوله
 • وسايل و لوازم آزمايش پوشش نوار
 • كيفيت وسائل فوق قبل از شروع عمليات بايد مورد تائيد مهندس يا نماينده او قرار گرفته و در طول مدت عمليات اجرائي همواره كيفيت آنها ثابت و قابل قبول باقي بماند .

عايق كاري گرم

شرايط عايق كاري گرم

 • عايق كاري گرم در هواي طوفاني ، گرد و خاكي ، باراني ، مه سنگين و كمتر از 5 درجه سانتي گراد بالاي صفر مجاز نمي باشد .
 • قبل از عايق كاري بايستي شبنم صبحگاهي از روي لوله ها پاك گردد .
 • چنانچه در اثر تردد ماشين آلات عايق كاري گرد و خاك توليد شود به تشخيص ناظر لازم است قبل از شروع عمليات عايق كاري مسير عبور ماشين آلات آب پاشي گردد .
 • ديوارها و كف كانال طبق مشخصات مربوطه آماده لوله گذاري شده باشد .

روش عايق كاري گرم

 1. ابتدا بايستي گرد و غباري كه روي لوله نشسته است به وسيله جريان هواي فشرده پاك گردد .
 2. لوله بايستي به وسيله دستگاه تميز كاري برس دار و پرايمر زني متحرك از گل و لاي و مواد زائد و تا حد ممكن پرايمر اوليه تميز شده و بلافاصله پرايمر اندود گردد به طوري كه تمام پستي و بلندي هاي ناشي از جوش هاي طولي و عرضي سطح لوله آغشته به پرايمر شده باشد .
 3. لوله پرايمر خورده بايستي روي چاكي هاي تميز و مناسب قرار گيرد و يا توسط دستگاه هاي بالابرنده آن قدر نگهداري شود تا پرايمر آن كاملاً خشك شده ( اثر انگشت بر روي آن باقي نماند ) و آماده عايق كاري گردد .
 4. قير را بايد بر روي سكوي تميز سيماني محصور و مسقف خرد نمود و از آلودگي آن با مواد خارجي مثل خاك و غيره چه در حين خورد شدن و چه در هنگام حمل به محل مصرف جلوگيري كرد . وزن تكيه هاي قير خرد شده براي ذوب معمولاً در حدود 2 كيلوگرم بوده و در هر حال نبايد از پنج كيلوگرم تجاوز نمايد .
 5. مخزن ذوب قير بايد روزانه بازرسي شده و داخل آن از قيرهاي مانده از قبل خالي گردد و در پوش آن بايد هميشه كاملاً بسته باشد.
 6. قطر چشمه شبكه هاي صافي كه در قسمت خروجي مخزن قير نصب شده و قير مذاب از آن عبور مي نمايد نبايد بيش از 5 / 1 ميلي متر باشد .
 7. در تمام مدت گرم كردن و قير پاشي ، بهم زدن دستگاه بايد مرتباً كار كند . شرايط كار با قير ذغالي سنگي بايد بر اساس مشخصات فني پيشنهادي كارخانه سازنده قير باشد . لازم است كه قير و پرايمري كه در هر مقطع از كار به لوله زده مي شود از يك كارخانه سازنده باشند .
 8. ماشين عايق كاري بايد بتواند عمليات نوار پيچي و قير پاشي راتوماً انجام دهد .
 9. ـ حداقل ضخامت قشر پوشش قيري بايستي در عايقكاري يك لايه با يك نوار داخلي 4 / 2 ميلي متر و در
 10. عايقكاري دو لايه قير با يك لايه نوار داخلي 4 ميلي متر و در عايق كاري دوبله ( دولايه قير و دو لايه نوار داخلي ) حدود 6 ميلي متر باشد .
 11. نوار داخلي كه از نوع پشم شيشه ( FIBER GLASS ) بوده و قير ذوب شده به خوبي از ميان منافذ آن عبور مي نمايد ، بايد در وسط قشر قير قرار گرفته و در تماس با سطح لوله و يا نوار خارجي نباشد .
 12. نوار خارجي كه خود از پشم شيشه آغشته به قير ذغال سنگي است مي بايستي همزمان با نوار داخلي و بدون چين و چروك پيچانده شود . رو به هم پيچي (OVER LAP ) با عرض حاشيه اي از نوار كه بايستي در موقع عايق كاري بر روي نوار زيري خود قرار گيرد حداقل نيم اينچ براي لوله هاي تا قطر 12 اينچ و يك اينچ براي لوله هاي به قطر 16 اينچ و بالاتر مي باشد .
 13. درجه حرارت كاربرد قير با توجه به درجه حرارت محيط بايد بين 230 تا  250 درجه سانتي گراد بوده و تحت هيچ شرايطي از 260 درجه سا نتي گراد تجاوز ننمايد در غير اين صورت غير قابل استفاده خواهد بود .
 14. در صورت توقف طولاني عمليات عايق كاري لازم است درجه حرارت مخزن قير مذاب به 205 درجه سانتي گراد تقليل داده شود.

عايق كاري گرم

ادامه مقاله عایق کاری گرم بزودی از سایت آریا لوله خدمت شما عزیزان ارئه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس - بخش فروش