امتیازات پشم سنگ
امتیازات پشم سنگ
آوریل 1, 2020
عایق کاری سرد
عایق کاری سرد (بخش 2)
آوریل 9, 2020

عايق كاري سرد (بخش 1)

عايق كاري سرد

عايقكاري سرد

نوارها و پرايمر هاي ( آستري و ثانوي ) مصرفي در اين نوع عايق كاري بايستي از يك سازنده باشد . تجهيزات مورد لزوم در اين نوع عايق كاري عمدتاً شامل وسايل و ماشين آلات مربوط به تميز كاري ، پرايمر زني، نوار پيچي و غيره مي باشد.

شرايط نوار پيچي زيرين ( INNER WRAP )

پس از حمل لوله هاي پرايمر خورده به حمل لوله گذاري و پس از تكميل عمليات جوشكاري لازم است عمليات نوار پيچي انجام شود .

در هواي باراني و مه سنگين بايد كار نوار پيچي را متوقف نمود . شبنم صبحگاهي بايد از روي لوله پاك گردد . در هواي كمتر از 5 درجه سانتي گراد بالاي صفر اغلب نوارهاي پلاستيكي خاصيت كش آمدن ارتجاعي ( ELONGATION ) خود را از دست مي دهند و نوار پيچي دچار اشكال مي گردد . لذا لازم است در حرارت كمتر از 5 درجه سانتي گراد بالاي صفر كار نوار پيچي متوقف گردد .

حرارت و تابش مستقيم خورشيد در فصل گرما باعث باد كردن و ايجاد چين و چروك و عدم چسبندگي موضعي نوارها مي گردد . لذا لازم است از نوار پيچي در آن ساعات خودداري گردد . در اين صورت نوار پيچي بايستي در  ساعات اوليه صبح انجام شود . لوله ها را پس از نوار پيچي و انجام آزمايش بلافاصله بايد در خاك دفن نمود .

عايق كاري سرد

روش پرايمر زني و نوار پيچي نوار زيرين

پس از پاك كردن لوله پرايمر خورده از آثار گرد و خاك و گل تا حد ممكن پرايمر اوليه با ماشين برس بايد لوله را با ماشين پرايمر زني ، مجدداً پرايمر زد . بايد دقت شود تا قسمت هاي جوشكاري شده نيز كاملاً آغشته به پرايمر شوند . سپس بر طبق دستورا لعمل سازنده ( با توجه به حالت مناسب پرايمر از نقطه نظر مقدار و درجه چسبندگي آن كه جهت نوار پيچي تعيين گرديده است ) توسط ماشين نوار پيچي ، عمليات عايقكاري انجام مي شود . در اين مرحله نوار زيرين جداگانه بر روي لوله باقي نماند . تنش وارده به نوار بايد ثابت بوده و ميزان آن طوري تنظيم گردد كه حداكثر نيم درصد از عرض نوار در اثر كش آمدن كاسته شود تنظيم كشش ماشين نوار پيچ در كيفيت نوار پيچي بسيار پر اهميت است .

نوار پيچي با دست فقط براي قطعات پراكنده يا قسمتهايي كه به عللي نمي توان از دستگاه استفاده نمود مجاز مي باشد .

حداقل روي هم پيچي ( OVER LAP ) نوار زيرين بر اساس قطر لوله به شرح زير مي باشد .

قطر لوله                                روي هم پيچي

2 تا 12 اينچ                              ½

16 اينچ به بالا                            1 ”

در ضمن نوار پيچي ، نوار حلقه جديد بايد حداقل 15 سانتي متر روي قطعه نوار پيچي شده لوله پيچانده شود . براي جلوگيري از لغزش و جابه جائي نوار جديد مي توان با دست نوار جديد را بر روي نوار قديمي فشرد . علاوه بر آن زاويه نوار پيچي بايد ثابت مانده و با تغيير حلقه هاي نوار تغييري در زاويه نوار پيچي و كشش بوجود نيايد . در بعضي موارد نظير تقاطع با كانال آب و نهرها ، زمين هاي سنگي و صخره اي و يا نقاطي كه در نقشه ها مشخص گرديده ، لازم است نوار داخلي به صورت دوبله پيچيده شود . جهت نيل به اين منظور مي توان مقدار رويهم پيچي نوار را به پنجاه ( 50% ) درصد عرض نوار افزايش داد .

عايق كاري قسمتهاي نامنظم نظير اتصالات سه راهي ، زانوئي در پوشه هاي انتهائي لوله و غيره لازم است به وسيله نوارهاي نرم و مخصوص كه قابليت شكل پذيري داشته و كشش آنها زياد بوده و با حلقه هاي كم قطر و كم عرض آن ، كه براي كاربرد با دست مناسب مي باشد انجام گردد . نوار مزبور داراي پرايمر مخصوص به خود مي باشد .

عايق كاري سرد

نوار پيچي نوار خارجي ( OUTER WRAP )

نوار پيچي خارجي تواماً با نوار پيچي داخلي انجام مي شود . تمام قسمت هاي لوله به وسيله نوار خارجي كه احتياج به پرايمر زني ندارد پوشش مي گيردد .

  • به علت سخت بودن نوار خارجي نسبت به نوار زيرين لازم است ميزان كشش دستگاه افزايش يابد .
  • اندازه رويهم پيچي (  OVER LAP ) نوار خارجي بايد به همان اندازه رويهم پيچي نوار زيرين باشد .

 

ادامه مقاله عایق کاری سرد بزودی از سایت آریا لوله خدمت شما عزیزان ارئه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس - بخش فروش