آشنایی با لوله های پلیمری و تلفیقی
ژانویه 11, 2020
پوشفیت فاضلابی کند سوز وحید
ژانویه 23, 2020

لوله های تلفیقی سوپرپایپ

لوله های تلفیقی سوپرپایپ

لوله های تلفیقی سوپرپایپ

 

لوله ی پنج لایه سوپرپایپ آخرین تكنولوژی برای تولید اقتصادی لوله هایی با طول عمر بالا می باشد. این لوله متشكل از یك ورق فلزی از جنس آلومینیوم می باشد كه بوسیله نورد گرد شده و لبه های آن بر روی هم آمده و جوش اولتراسونیك (ماورای صوت)داده می شوند و همزمان بر روی جداره داخلی و خارجی این لوله یك چسب مخصوص تزریق شده و دو لایه پلیمر نیز بوسیله دستگاه اكسترودر بر روی آن تزریق میشود.

لوله های تلفیقی سوپرپایپ 

هر كدام از لایه های لوله ی سوپرپایپ دارای مزایای خاصی می باشد. لایه ی آلومینیوم كه هسته مركزی لوله را تشكیل می دهد تحمل فشار و دمای لوله را بالاتر برده و از نفوذ نور و اكسیژن جلوگیری می كند، مقاومت مكانیكی لوله را افزایش داده و باعث شكل پذیری لوله نیز می گردد، و همچنین انبساط طولی لوله را تا حد زیادی كاهش می دهد. چسب مخصوص مابین پلیمر و لایه ی آلومینیومی دومین لایه را تشكیل می دهد كه دارای وظیفه مشخص و منحصر به فردی می باشد و در حقیقت اساس تكنولوژی لوله های تلفیقی، در این ماده است. مهمترین وظیفه ی این ماده اتصال  لوله ی آلومینیومی به لوله های پلیمری و همگون سازی مشخصات فیزیكی این دو لایه است همانطور كه می دانیم با تغییر دمای سیال داخل لوله ضریب انبساط طولی لایه هایفلز و پلیمرمتفاوت بوده و رفتار مختلفی را از خود نشان می دهند. استفاده از چسب مخصوص در میان لایه های فلز و پلیمركه در دماهای مختلف خاصیت خود را حفظ می كند، امكان جدایی را از بین برده و در واقع آن دو را تلفیق  میكند. بنابراین ضریب انبساط طولی لوله ی سوپرپایپ در مقایسه با  لوله های پلیمری بسیار پایین بوده و در خانواده فلزات قرار می گیرد. آخرین لایه ها را( لایه های بیرونی و درونی ) پلیمر مخصوصی تشكیل می دهد كه مانع از خوردگی و رسوب پذیری فلزشده و نیز باعث كاهش افت فشار سیال (مایع یا گاز) نیز می گردد. این پلی اتیلن برای كاربردهای آبرسانی كاملا بهداشتی می باشد. درلوله های سوپرپایپ لایه ی داخلی  بیرنگ و لایه ی بیرونی به رنگ ویژه ی سوپرپایپ 2 می باشد.

با تلفیق لا یه های ذكر شده، این لوله برای سیستمهای آبرسانی، سرمایش و گرمایش مانند سیستمهای گرمایش كفی و حرارت مركزی و فن كویل و غیره در شرایط مناسب بیش از یكصد سال طول عمر دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس - بخش فروش